Aircraft C-FGCJ Data
3
aircraft records found
C-FGCJ
2005 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20079
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 20079 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FGCJ |
| Current Status | Manufacturer test registered |
| Delivery Date | 2005-11-03 |
| Registration Cancel Date | 2006-04-18 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Aerospace Inc. , Canada |
C-FGCJ
1989 Nanchang CJ-6A, c/n 4632022
Latest photos of C-FGCJ
Airframe Info
| Manufacturer | Nanchang |
| Model | CJ-6A Search all Nanchang CJ-6A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 4632022 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | C-FGCJ |
| Mode S (ICAO24) Code | C01016 |
| Certification Issued | 2007-01-26 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2007-01-26 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Surrey, British Columbia V4P1A4 Canada |
C-FGCJ
1980 Boeing 737-201, c/n 22352
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-201 Search all Boeing 737-201 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 22352 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 100 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FGCJ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2004-09-29 |
| Registration Cancel Date | 2005-03-16 |
Owner
| Owner | CanJet Airlines |
| Address |
Halifax, Nova Scotia B3L 4T1 Canada |