Aircraft C-FHLL Data
3
aircraft records found
C-FHLL
1996 Schweizer 269C-1, c/n 0039
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C-1 Search all Schweizer 269C-1 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 0039 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-C1A |
| Also Registered As |
N205SL
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-FHLL |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Quebec Canada |
C-FHLL
1985 Beech C90A, c/n LJ-1111
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1111 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FHLL |
| Mode S (ICAO24) Code | C013A6 |
| Certification Issued | 2010-02-15 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2010-02-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hicks & Lawrence Limited |
| Address |
Dryden, Ontario P8N2Z1 Canada |
C-FHLL
1965 Hawker Siddeley DH.125-1A, c/n 25034
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | DH.125-1A Search all Hawker Siddeley DH.125-1A |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 25034 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 521 |
Aircraft
| Registration Number | C-FHLL |
| Current Status | Broken up in 1995 |
| Registration Cancel Date | 1990-12-06 |
Owner
| Owner | Gouvernement Du Quebec |
| Address |
Ste. Foy, Quebec G2E 3L9 Canada |