Aircraft C-FICP Data
4
aircraft records found
C-FICP
1989 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11259
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 11259 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 111 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 620-15 |
| Also Registered As |
G-UKFD
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | C-FICP |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1992-05-27 |
Owner
| Owner | Intair Incorporated |
| Address |
Dorval, Quebec H4Y 1E9 Canada |
C-FICP
1988 ATR 42-300, c/n 086
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-300 Search all ATR 42-300 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 086 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 50 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW120 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FICP |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1998-10-22 |
| Registration Cancel Date | 2000-11-14 |
Owner
| Owner | Inter-Canadian (1991) Inc. |
| Address |
, Canada |
C-FICP
1980 Mooney M20K, c/n 25-0270
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 25-0270 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-360 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FICP |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2010-06-25 |
| Registration Cancel Date | 2018-06-13 |
Owner
| Owner | Robert Chisholm |
| Address |
, Canada |
C-FICP
1980 Boeing 737-2K2A, c/n 22025-647
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-2K2A Search all Boeing 737-2K2A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 22025-647 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-15A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FICP |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1987-04-29 |
Owner
| Owner | Canadian Pacific Airlines Ltd |
| Address |
, Canada |