Aircraft C-FSAB Data
3
aircraft records found
C-FSAB
2010 Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-284
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | RB-284 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
Aircraft
| Registration Number | C-FSAB |
| Mode S (ICAO24) Code | C02F8A |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-05-13 |
Owner
| Owner | Eleva Aviation Ltd |
| Address |
Saskatoon, Saskatchewan S7L 6S2 Canada |
C-FSAB
2010 Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-284
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | RB-284 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FSAB |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-12-10 |
Owner
| Owner | Premier Jetz Incorporated |
| Address |
Springbank, Alberta T3Z 3S8 Canada |
C-FSAB
1983 Mooney M20K, c/n 25-0757
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 25-0757 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FSAB |
| Mode S (ICAO24) Code | C02F8A |
| Certification Issued | 2010-06-11 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2010-06-11 |
| Registration Cancel Date | 2019-10-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TFM Aviation Inc. |
| Address |
Laval, Quebec H7G4X3 Canada |