Aircraft C-FSKN Data
2
aircraft records found
C-FSKN
1983 Beech B200, c/n BB-1109
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | BB-1109 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | C-FSKN |
| Mode S (ICAO24) Code | C0309A |
| Certification Issued | 2009-08-14 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2009-08-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Keewatin Air Ltd |
| Address |
Winnipeg, Manitoba R3H0Z9 Canada |
C-FSKN
1981 De Havilland Canada DHC-5A Buffalo, c/n 107A
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-5A Buffalo Search all De Havilland Canada DHC-5A Buffalo |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 107A |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT64 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FSKN |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1995-12-15 |
Owner
| Owner | Aero Support Incorporated |
| Address |
London, Ontario N5W 3R1 Canada |