Aircraft C-FSRW Data
3
aircraft records found
C-FSRW
2008 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4221
Latest photos of C-FSRW
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 4221 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FSRW |
| Current Status | Manufacturer test registered |
| Delivery Date | 2008-07-16 |
| Registration Cancel Date | 2008-10-24 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Aerospace Inc. , Canada |
C-FSRW
2007 Bombardier DHC-8-402, c/n 4172
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | DHC-8-402 Search all Bombardier DHC-8-402 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 4172 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FSRW |
| Mode S (ICAO24) Code | C03159 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2010-11-05 |
Owner
| Owner | Sky Regional Airlines Incorporated |
| Address |
Dorval, Quebec H4Y 1H1 Canada |
C-FSRW
1980 Piper PA-31T Cheyenne II, c/n 31T-8020050
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T Cheyenne II Search all Piper PA-31T Cheyenne II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 31T-8020050 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
N91TS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-FSRW |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1989-03-06 |
| Registration Cancel Date | 1997-07-02 |
Owner
| Owner | Peninsulair Limited |
| Address |
Mount Hope, Ontario L0R 1W0 Canada |