Aircraft C-FTIU Data
5
aircraft records found
C-FTIU
2010 Raytheon 390 Premier 1A, c/n RB-275
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 390 Premier 1A Search all Raytheon 390 Premier 1A |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | RB-275 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FTIU |
| Current Status | Exported to the United States |
| Delivery Date | 2012-09-19 |
| Registration Cancel Date | 2016-05-19 |
Owner
| Owner | Charter Air Transportation Services Inc. |
| Address |
, Canada |
C-FTIU
2008 Beech Super King Air 350, c/n FL-584
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | Super King Air 350 Search all Beech Super King Air 350 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | FL-584 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo Prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
HK-4920
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | C-FTIU |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2010-03-02 |
Owner
| Owner | Air Georgian Limited |
| Address |
, Ontario Canada |
C-FTIU
2004 Balloon Works Firefly 6B, c/n F6B-2003
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | Firefly 6B Search all Balloon Works Firefly 6B |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | F6B-2003 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | C-FTIU |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-05-06 |
Owner
| Owner | 1470143 Alberta Ltd. |
| Address |
Calgary, Alberta T3H 0N8 Canada |
C-FTIU
1988 Bell 222U, c/n 47573
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 222U Search all Bell 222U |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 47573 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming LTS-101 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FTIU |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1994-11-09 |
Owner
| Owner | Vancouver Island Helicopters Ltd |
| Address |
Sidney, British Columbia V8L 4R1 Canada |
C-FTIU
1969 Douglas DC-8-63F, c/n 46113 l/n 521
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-8-63F Search all Douglas DC-8-63F |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 46113 |
| Line Number (L/N) | 521 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | None |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FTIU |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |