Aircraft C-FYUL Data
3
aircraft records found
C-FYUL
2007 Cessna 560XLS Citation Excel, c/n 560-5691
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XLS Citation Excel Search all Cessna 560XLS Citation Excel |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 560-5691 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW545A |
Aircraft
| Registration Number | C-FYUL |
| Mode S (ICAO24) Code | C04174 |
| Current Status | Active |
| Delivery Date | 2012-04-26 |
Owner
| Owner | Monarch Air Ltd |
| Address |
, Canada |
C-FYUL
2003 Cessna 560 Citation Encore, c/n 560-0647
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Citation Encore Search all Cessna 560 Citation Encore |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 560-0647 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW535A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-FYUL |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2008-08-18 |
Owner
| Owner | Monarch Air Ltd. |
| Address |
Lethbridge, Alberta Canada |
C-FYUL
2002 Cessna 550 Citation Bravo, c/n 550-1028
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Citation Bravo Search all Cessna 550 Citation Bravo |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 550-1028 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW530A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FYUL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2006-02-28 |
| Registration Cancel Date | 2010-07-05 |
Owner
| Owner | Monarch Air Ltd |
| Address |
, Alberta Canada |