Aircraft C-GAGE Data
4
aircraft records found
C-GAGE
1983 Cessna 441 Conquest II, c/n 425-0153
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 441 Conquest II Search all Cessna 441 Conquest II |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 425-0153 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GAGE |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1994-04-07 |
Owner
| Owner | Canada Publishing Corporation |
| Address |
Agincourt, Ontario M1S 3C7 Canada |
C-GAGE
1979 Cessna 441 Conquest II, c/n 441-0086
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 441 Conquest II Search all Cessna 441 Conquest II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 441-0086 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GAGE |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1994-04-25 |
| Registration Cancel Date | 2004-09-09 |
Owner
| Owner | Lake Central Airways |
| Address |
Mississauga, Ontario L5P 1B1 Canada |
C-GAGE
Raven S-55A, c/n S55A 366
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S-55A Search all Raven S-55A |
| Construction Number (C/N) | S55A 366 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | C-GAGE |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1987-04-09 |
Owner
| Owner | Air Canada |
| Address |
Montreal, Quebec H2Z 1X5 Canada |
C-GAGE
Cessna 441 Conquest II, c/n 441-0214
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 441 Conquest II Search all Cessna 441 Conquest II |
| Construction Number (C/N) | 441-0214 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GAGE |
| Mode S (ICAO24) Code | C04549 |
| Certification Issued | 2006-11-07 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2006-11-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | 126700 Aircraft Canada Inc (Lake Central Airways) |
| Address |
Mississauga, Ontario L5P1B1 Canada |