Aircraft C-GBNW Data
4
aircraft records found
C-GBNW
2008 Vans RV-9A, c/n 91443
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-9A Search all Vans RV-9A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 91443 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | C-GBNW |
| Mode S (ICAO24) Code | C048B5 |
| Certification Issued | 2008-05-06 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2008-05-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Neerlandia, Alberta T0E1R0 Canada |
C-GBNW
1997 Canadair CRJ-200ER (CL-600-2B19), c/n 7209
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | CRJ-200ER (CL-600-2B19) Search all Canadair CRJ-200ER (CL-600-2B19) |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 7209 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 55 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF-34-1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GBNW |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1997-11-19 |
| Registration Cancel Date | 1997-12-18 |
Owner
| Owner | Bombardier Inc., Canadair |
| Address |
Montreal, Quebec Quebec Canada |
C-GBNW
1980 Piper PA-23-250, c/n 27-8054052
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-23-250 Search all Piper PA-23-250 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 27-8054052 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GBNW |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1984-02-03 |
Owner
| Owner | Peninsula Air Services |
| Address |
Mt Hope, Ontario L0R 1W0 Canada |
C-GBNW
1979 Cessna 340A, c/n 340A0684
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 340A0684 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
| Also Registered As |
N37GM
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-GBNW |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1995-04-03 |
Owner
| Owner | 825200 Ontario Limited |
| Address |
Denfield, Ontario N0M 1P0 Canada |