Aircraft C-GFBW Data
6
aircraft records found
C-GFBW
2006 Aérospatiale AS-350B-2 Ecureuil, c/n 9076
Airframe Info
| Manufacturer | Aérospatiale |
| Model | AS-350B-2 Ecureuil Search all Aérospatiale AS-350B-2 Ecureuil |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 9076 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arriel 1D1 |
Aircraft
| Registration Number | C-GFBW |
| Mode S (ICAO24) Code | C0520D |
| Certification Issued | 2006-06-08 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2006-06-08 |
| Registration Cancel Date | 2016-05-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Héli-Boréal Inc. |
| Address |
Sept-Iles, Quebec G4R4K3 Canada |
C-GFBW
2004 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4093
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 4093 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFBW |
| Current Status | Manufacturer test registered |
| Registration Cancel Date | 2004-07-26 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Inc. , Canada |
C-GFBW
2000 De Havilland Canada DHC-8-202Q, c/n 572
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-202Q Search all De Havilland Canada DHC-8-202Q |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 572 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFBW |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2001-02-16 |
| Registration Cancel Date | 2001-12-03 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
Downsview, Ontario M3K 1Y5 Canada |
C-GFBW
2000 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4028
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 4028 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFBW |
| Current Status | Manufacturer test registered |
| Registration Cancel Date | 2000-10-30 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |
C-GFBW
1990 De Havilland Canada DHC-8-311, c/n 232
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-311 Search all De Havilland Canada DHC-8-311 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 232 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 56 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFBW |
| Current Status | Test registered |
| Registration Cancel Date | 1990-10-29 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Aerospace , Canada |
C-GFBW
1982 De Havilland Canada DHC-7-102, c/n 65
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-7-102 Search all De Havilland Canada DHC-7-102 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 65 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 59 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFBW |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |