Aircraft C-GFRP Data
8
aircraft records found
C-GFRP
2001 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4062
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 4062 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFRP |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Aerospace Inc. , Canada |
C-GFRP
2001 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4054
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 4054 |
| Number of Seats | 58 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo prop |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFRP |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |
C-GFRP
2000 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4033
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 4033 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFRP |
| Current Status | Manufacturer Registartion |
Owner
| Owner | De Havilland Canada |
| Address |
, Canada |
C-GFRP
1997 De Havilland Canada DHC-8-202, c/n 473
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-202 Search all De Havilland Canada DHC-8-202 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 473 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 40 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123 |
| Also Registered As |
A6-ADC
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFRP |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 1997-02-26 |
| Registration Cancel Date | 1997-06-24 |
Owner
| Owner | De Havilland Incorporated |
| Address |
Downsview, Ontario M3K 1Y5 Canada |
C-GFRP
1989 De Havilland Canada DHC-8-301, c/n 192
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-301 Search all De Havilland Canada DHC-8-301 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 192 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 61 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFRP |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |
C-GFRP
1986 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 055
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 055 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFRP |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Inc. , Canada |
C-GFRP
1982 De Havilland Canada DHC-7-102, c/n 90
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-7-102 Search all De Havilland Canada DHC-7-102 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 90 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 59 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-50 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFRP |
| Current Status | test registration / exported |
| Registration Cancel Date | 1984-00-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |
C-GFRP
1961 Mooney M20B, c/n 1798
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20B Search all Mooney M20B |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 1798 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFRP |
| Mode S (ICAO24) Code | C053A6 |
| Certification Issued | 2010-05-06 |
| Current Status | Cancelled |
| Delivery Date | 2010-05-06 |
| Registration Cancel Date | 2011-01-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Winnipeg Beach, Manitoba R0C3G0 Canada |