Aircraft C-GFUM Data
6
aircraft records found
C-GFUM
2001 Bombardier DHC-8-402, c/n 4055
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | DHC-8-402 Search all Bombardier DHC-8-402 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 4055 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW150A |
| Also Registered As |
N411QX
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFUM |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Aerospace Inc. Ontario, Canada |
C-GFUM
1994 Dornier 328-100, c/n 3017
Airframe Info
| Manufacturer | Dornier |
| Model | 328-100 Search all Dornier 328-100 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 3017 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 36 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | C-GFUM |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-03-19 |
Owner
| Owner | Collège d'Enseignement Général et Professionnel Éd |
| Address |
St-Hubert, Quebec J3Y 8Y9 Canada |
C-GFUM
1993 De Havilland Canada DHC-8-314, c/n 370
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-314 Search all De Havilland Canada DHC-8-314 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 370 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFUM |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |
C-GFUM
1991 De Havilland Canada DHC-8-311, c/n 283
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-311 Search all De Havilland Canada DHC-8-311 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 283 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFUM |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | De Havilland Canada |
| Address |
, Canada |
C-GFUM
1989 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 172
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 172 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFUM |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 1989-08-02 |
| Registration Cancel Date | 1989-11-16 |
Owner
| Owner | Boeing Canada Technology Ltd. |
| Address |
Downsview, Ontario M3K 1Y5 Canada |
C-GFUM
1989 De Havilland Canada DHC-8-102 Dash 8, c/n 163
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Dash 8 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 Dash 8 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 163 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PW120A |
| Also Registered As |
N942HA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFUM |
| Current Status | Manufacturer Registration |
| Delivery Date | 1989-07-11 |
| Registration Cancel Date | 1989-07-28 |
Owner
| Owner | De Havilland Canada |
| Address |
, Canada |