Aircraft C-GFYI Data
6
aircraft records found
C-GFYI
2010 Bell 412EP, c/n 36549
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412EP Search all Bell 412EP |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 36549 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFYI |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2010-05-28 |
| Registration Cancel Date | 2010-07-05 |
Owner
| Owner | Bell Helicopter Textron Canada Limited |
| Address |
Mirabel, Quebec J7J 1R4 Canada |
C-GFYI
2005 Cessna 172S, c/n 172S9779
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9779 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
N66102
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFYI |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2012-12-13 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |
C-GFYI
2001 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4056
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 4056 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GFYI |
| Current Status | Manufacturer test registered |
| Delivery Date | 2001-10-02 |
Owner
| Owner | Bombardier Inc. |
| Address |
, Canada |
C-GFYI
2001 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4034
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 4034 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFYI |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Inc. Ontario, Canada |
C-GFYI
1990 De Havilland Canada DHC-8-311, c/n 221
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-311 Search all De Havilland Canada DHC-8-311 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 221 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 61 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFYI |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1990-08-31 |
| Registration Cancel Date | 1990-10-17 |
Owner
| Owner | De Havilland Canada |
| Address |
Downsview, Ontario M3K 1Y5 Canada |
C-GFYI
1989 De Havilland Canada DHC-8-301, c/n 159
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-301 Search all De Havilland Canada DHC-8-301 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 159 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 68 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GFYI |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1989-08-03 |
Owner
| Owner | Boeing Canada Technology Ltd. |
| Address |
Downsview, Ontario M3K 1Y5 Canada |