Aircraft C-GHJG Data
5
aircraft records found
C-GHJG
1981 Sikorsky S-76A, c/n 760160
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 760160 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 1S |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GHJG |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1989-01-23 |
| Registration Cancel Date | 1990-04-12 |
Owner
| Owner | Helijet Airways Incorporated |
| Address |
Richmond, British Columbia V7B 1A3 Canada |
C-GHJG
1981 Sikorsky S-76A, c/n 760186
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 760186 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 1S |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GHJG |
| Mode S (ICAO24) Code | C05815 |
| Certification Issued | 2010-06-03 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2010-06-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Helijet International Inc |
| Address |
Richmond, British Columbia V7B1B5 Canada |
C-GHJG
1979 Aerospatiale AS-350BA Ecureuil, c/n 1123
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-350BA Ecureuil Search all Aerospatiale AS-350BA Ecureuil |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 1123 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo Shaft |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GHJG |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2009-01-09 |
| Registration Cancel Date | 2010-04-13 |
Owner
| Owner | Hélicoptères Piékouagami Inc. |
| Address |
, Quebec Canada |
C-GHJG
1979 Sikorsky S-76A, c/n 760015
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 760015 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 1S |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GHJG |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2000-05-09 |
| Registration Cancel Date | 2000-09-01 |
Owner
| Owner | Helijet International Inc |
| Address |
Richmond, British Columbia V7B 1B5 Canada |
C-GHJG
1969 Piper PA-24-260 Comanche B, c/n 24-4839
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-24-260 Comanche B Search all Piper PA-24-260 Comanche B |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 24-4839 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-D rated at 260Hp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GHJG |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2013-03-19 |
Owner
| Owner | Gord Harvey & Jason Gerlitz |
| Address |
Calgary, Alberta Canada |