Aircraft C-GHJJ Data
3
aircraft records found
C-GHJJ
1995 Learjet 31A, c/n 102
Latest photos of C-GHJJ
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 31A Search all Learjet 31A |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 102 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GHJJ |
| Mode S (ICAO24) Code | C05818 |
| Certification Issued | 2008-12-09 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2008-12-09 |
| Registration Cancel Date | 2013-05-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Helijet International Inc |
| Address |
Richmond, British Columbia V7B1B5 Canada |
C-GHJJ
1984 Sikorsky S-76A, c/n 760235
Latest photos of C-GHJJ
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 760235 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GHJJ |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2013-10-30 |
Owner
| Owner | Helijet International Inc |
| Address |
Richmond, BC V7B 1B5 Canada |
C-GHJJ
Cessna 170B, c/n 25423
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Construction Number (C/N) | 25423 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
| Also Registered As |
N4569C
Undel Tri
|
Aircraft
| Registration Number | C-GHJJ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1994-12-06 |
| Registration Cancel Date | 2001-09-14 |
Owner
| Owner | Peter Yuill |
| Address |
Williams Lake, British Columbia V2G 3J7 Canada |