Aircraft C-GICH Data
4
aircraft records found
C-GICH
2018 Robinson R44 II, c/n 14263
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 II Search all Robinson R44 II |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | 14263 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | C-GICH |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-10-19 |
Owner
| Owner | Chinook Helicopters (1982) Ltd |
| Address |
Abbotsford, B.C. Canada |
C-GICH
2014 Sikorsky S-92A, c/n 920270
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 920270 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GICH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-11-04 |
| Registration Cancel Date | 2016-11-18 |
Owner
| Owner | Cougar Helicopters Incorporated |
| Address |
St. John's, Newfoundland A1A 5G6 Canada |
C-GICH
2009 Sikorsky S-92A, c/n 920105
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 920105 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GICH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-12-01 |
| Registration Cancel Date | 2015-04-24 |
Owner
| Owner | Cougar Helicopters Incorporated |
| Address |
St. John's, Newfoundland A1A 5G6 Canada |
C-GICH
1979 Bell 212, c/n 30950
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 212 Search all Bell 212 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 30950 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GICH |
| Mode S (ICAO24) Code | C05A04 |
| Certification Issued | 2006-05-31 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2006-04-11 |
| Registration Cancel Date | 2013-11-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Canadian Helicopters Limited |
| Address |
Les C?dres, Quebec J7T1G1 Canada |