Aircraft C-GIIT Data
4
aircraft records found
C-GIIT
2012 Bombardier Challenger 605 (CL-600-2B16), c/n 5921
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 605 (CL-600-2B16) Search all Bombardier Challenger 605 (CL-600-2B16) |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 5921 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF34-3A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GIIT |
| Mode S (ICAO24) Code | C05AAC |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-05-01 |
| Registration Cancel Date | 2019-05-09 |
Owner
| Owner | IMP Aviation Services |
| Address |
Halifax, Nova Scotia B3L 4T1 Canada |
C-GIIT
2002 Learjet 60, c/n 60-253
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60 Search all Learjet 60 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 60-253 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GIIT |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2002-07-25 |
Owner
| Owner | Skyservice Aviation Incorporated |
| Address |
Dorval, Quebec H9P 1A2 Canada |
C-GIIT
1981 Rockwell 690C Turbo Commander, c/n 11691
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690C Turbo Commander Search all Rockwell 690C Turbo Commander |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 11691 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | AiResearch TPE331-5-254K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GIIT |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1992-07-30 |
Owner
| Owner | Starline Aviation Ltd |
| Address |
Mississauga, Ontario L5S 1B2 Canada |
C-GIIT
Bell 427, c/n 56024
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 427 Search all Bell 427 |
| Construction Number (C/N) | 56024 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GIIT |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2001-02-15 |
| Registration Cancel Date | 2001-05-15 |
Owner
| Owner | Textron Canada Ltd. |
| Address |
Mirabel, Quebec J7J 1R4 Canada |