Aircraft C-GIME Data
3
aircraft records found
C-GIME
2008 Vans RV-7A, c/n 72065
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 72065 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | C-GIME |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2009-12-16 |
| Registration Cancel Date | 2017-09-07 |
Owner
| Owner | Matthew Pearson |
| Address |
Ashton, Ontario K7C 4J7 Canada |
C-GIME
2008 Vans RV-7A, c/n 72065
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 72065 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | C-GIME |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-09-07 |
Owner
| Owner | John Weit |
| Address |
Stittsville, Ontario K2S 1G7 Canada |
C-GIME
1979 Sikorsky S-76A, c/n 760004
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 760004 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C30 |
| Also Registered As |
PR-CHB
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | C-GIME |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2007-04-18 |
Owner
| Owner | CHC Helicopters International Inc. |
| Address |
, Canada |
User Comments
Cameron, 2009-01-28 05:00:00
C-GIME Sikorsky S76
East-West Helicopters (Canadian Helicopters)
Baku, Azerbaijan
Carrying passengers to oil platforms in the Caspian Sea
East-West Helicopters (Canadian Helicopters)
Baku, Azerbaijan
Carrying passengers to oil platforms in the Caspian Sea