Aircraft C-GKCP Data
4
aircraft records found
C-GKCP
2013 Bombardier Challenger 605 (CL-600-2B16), c/n 5945
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 605 (CL-600-2B16) Search all Bombardier Challenger 605 (CL-600-2B16) |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 5945 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF34-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GKCP |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-04-13 |
Owner
| Owner | Canadian Pacific Railway Company |
| Address |
Calgary, Alberta T2E 6K2 Canada |
C-GKCP
1982 Boeing 737-217, c/n 22729
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-217 Search all Boeing 737-217 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22729 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-17A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GKCP |
| Mode S (ICAO24) Code | C05F54 |
| Certification Issued | 2007-05-30 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2004-11-02 |
| Registration Cancel Date | 2017-02-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Canadian North Inc. |
| Address |
Calgary, Alberta T2E7R3 Canada |
C-GKCP
1982 Boeing 737-217, c/n 22729
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-217 Search all Boeing 737-217 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22729 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-17A |
Aircraft
| Registration Number | C-GKCP |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2003-11-17 |
| Registration Cancel Date | 2004-10-21 |
Owner
| Owner | Zip Air Incorporated |
| Address |
Richmond, British Columbia V7B 1K3 Canada |
C-GKCP
1982 Boeing 737-217, c/n 22729
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-217 Search all Boeing 737-217 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22729 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-17A |
Aircraft
| Registration Number | C-GKCP |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1988-12-29 |
Owner
| Owner | Canadian Airlines International Ltd |
| Address |
Vancouver, British Columbia V7X 1R9 Canada |