Aircraft C-GLOT Data
7
aircraft records found
C-GLOT
2007 Sikorsky S-76C, c/n 760651
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76C Search all Sikorsky S-76C |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 760651 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 2S2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GLOT |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-05-06 |
| Registration Cancel Date | 2016-03-30 |
Owner
| Owner | CHC Global Operations Canada (2008) Ulc |
| Address |
Richmond, British Columbia V7B 1A3 Canada |
C-GLOT
2000 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4017
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 4017 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 74 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GLOT |
| Current Status | Manufacturer test registered |
| Registration Cancel Date | 2000-02-11 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
, Canada |
C-GLOT
1997 De Havilland Canada DHC-8-202, c/n 469
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-202 Search all De Havilland Canada DHC-8-202 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 469 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 40 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW123C |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GLOT |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 1998-02-27 |
| Registration Cancel Date | 1998-04-22 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
Downsview, Ontario M3K 1Y5 Canada |
C-GLOT
1997 De Havilland Canada DHC-8-202, c/n 471
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-202 Search all De Havilland Canada DHC-8-202 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 471 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 40 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
A6-ADA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | C-GLOT |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 1997-01-30 |
| Registration Cancel Date | 1997-05-15 |
Owner
| Owner | De Havilland Incorporated |
| Address |
Downsview, Ontario M3K 1Y5 Canada |
C-GLOT
1989 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 173
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 173 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 44 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GLOT |
| Current Status | Manufacturer Registration |
| Registration Cancel Date | 1989-11-25 |
Owner
| Owner | Boeing Canada Technology Ltd |
| Address |
, Canada |
C-GLOT
1986 De Havilland Canada E-9A (DHC-8-101), c/n 037
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | E-9A (DHC-8-101) Search all De Havilland Canada E-9A (DHC-8-101) |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 037 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GLOT |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |
C-GLOT
1981 Mooney M20K, c/n 25-0510
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 25-0510 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-360 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GLOT |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-10-19 |
Owner
| Owner | 101304686 Saskatchewan Ltd. |
| Address |
Saskatoon, Saskatchewan S7N 0V8 Canada |