Aircraft C-GNCS Data
1
aircraft record found
C-GNCS
1969 Canadair CL-215-I (CL-215-1A10), c/n 1008
Latest photos of C-GNCS
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | CL-215-I (CL-215-1A10) Search all Canadair CL-215-I (CL-215-1A10) |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 1008 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-83AM |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GNCS |
| Mode S (ICAO24) Code | C06743 |
| Certification Issued | 2011-05-11 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2011-05-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Buffalo Airways Ltd |
| Address |
Hay River, Northwest Territorie X0E0R9 Canada |
User contributed data
| Take-off distance | 2300 ft (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:39:15) |
| Wing Area | 1080 sq. ft. (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:39:15) |
| Overall Height | 27 ft (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:39:15) |
| Overall Length | 63.5 ft (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:36:54) |
| Wing Span | 93.9 ft (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:36:54) |
| Max Landing Weight | 33,400 lbs (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:36:54) |
| Max Zero Fuel Weight | 37,000 lbs (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:34:53) |
| Max Take-off Weight | 41,500 lbs (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:34:53) |
| Empty Weight | 23,982 lbs (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:34:53) |
| Fuel consumed per hour (Gallons) | 180 (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:32:42) |
| Max Landing Weight | 33,400 lbs (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:32:42) |
| Max Fuel Capacity | 1084 Gal (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:32:42) |
| Gross Weight | 43,500 lbs (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:27:05) |
| Fuel Type | 100LL Avgas (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:27:05) |
| Cruise speed | 157 kt (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:27:05) |
| Thrust or HP | 2100 HP (by Bradley Bormuth on 2011-06-16 04:24:05) |