Aircraft C-GNYZ Data
3
aircraft records found
C-GNYZ
2010 Bombardier Challenger 605 (CL-600-2B16), c/n 5851
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 605 (CL-600-2B16) Search all Bombardier Challenger 605 (CL-600-2B16) |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 5851 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF34-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GNYZ |
| Current Status | Exported to Bermuda |
| Delivery Date | 2011-12-14 |
| Registration Cancel Date | 2011-12-20 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
Montreal, Quebec H3C 3G9 Canada |
C-GNYZ
2007 Sikorsky S-92A, c/n 920055
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 920055 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
N992PH
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-GNYZ |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2019-06-25 |
Owner
| Owner | Canadian Helicopters Limited |
| Address |
Goffs, Nova Scotia B2T 1K3 Canada |
C-GNYZ
1940 Piper J5A, c/n 5 446
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | J5A Search all Piper J5A |
| Year built | 1940 |
| Construction Number (C/N) | 5 446 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | C-GNYZ |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1999-01-07 |
Owner
| Owner | Barry O'Neil |
| Address |
Holland Landing, Ontario L0G 1H0 Canada |