Aircraft C-GONY Data
3
aircraft records found
C-GONY
1988 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 115
Latest photos of C-GONY
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 115 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
Aircraft
| Registration Number | C-GONY |
| Mode S (ICAO24) Code | C06B0B |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2011-02-10 |
| Registration Cancel Date | 2021-03-11 |
Owner
| Owner | Jazz Air - Jazz Aviation |
| Address |
, Nova Scotia Canada |
C-GONY
1988 De Havilland Canada DHC-8-102 Dash 8, c/n 115
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Dash 8 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 Dash 8 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 115 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
Aircraft
| Registration Number | C-GONY |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1988-09-20 |
| Registration Cancel Date | 2001-11-13 |
Owner
| Owner | Air Ontario Incorporated |
| Address |
London, Ontario N5V 3S4 Canada |
C-GONY
1988 De Havilland Canada DHC-8-102 Dash 8, c/n 115
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Dash 8 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 Dash 8 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 115 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
Aircraft
| Registration Number | C-GONY |
| Mode S (ICAO24) Code | C06B0B |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2021-03-11 |
Owner
| Owner | Voyageur Aviation Corporation |
| Address |
North Bay, Ontario P1B 8G2 Canada |