Aircraft C-GPNB Data
4
aircraft records found
C-GPNB
2020 Airbus A220-300, c/n 55075
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A220-300 Search all Airbus A220-300 |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 55075 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PW1521G-3 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GPNB |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Airbus Canada (Montreal) |
| Address |
, Canada |
C-GPNB
2006 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1921
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | BB-1921 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GPNB |
| Mode S (ICAO24) Code | C06D98 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2008-01-25 |
| Registration Cancel Date | 2014-04-17 |
Owner
| Owner | Province Of New Brunswick, Department Of Transport |
| Address |
, Canada |
C-GPNB
1992 Beech C90A, c/n LJ-1305
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1305 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo Prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GPNB |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2001-05-11 |
| Registration Cancel Date | 2008-02-18 |
Owner
| Owner | Province of New Brunswick |
| Address |
Fredericton, New Brunswick E3B 5H1 Canada |
C-GPNB
1975 Beech 200 Super King Air, c/n BB-102
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | BB-102 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GPNB |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1988-03-09 |
Owner
| Owner | Province of New Brunswick |
| Address |
, Canada |