Aircraft C-GVCH Data
3
aircraft records found
C-GVCH
2008 Sikorsky S-92A, c/n 920080
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 920080 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GVCH |
| Mode S (ICAO24) Code | C07C58 |
| Certification Issued | 2008-09-06 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2008-09-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cougar Helicopters Inc. |
| Address |
St. John's, Newfoundland and Lab A1A5G6 Canada |
C-GVCH
1983 Aerospatiale AS-332L, c/n 2074
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-332L Search all Aerospatiale AS-332L |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 2074 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila 1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GVCH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2003-02-05 |
| Registration Cancel Date | 2007-06-06 |
Owner
| Owner | Cougar Helicopters Incorporated |
| Address |
, N/F Canada |
C-GVCH
1965 Boeing 727-22, c/n 18853
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-22 Search all Boeing 727-22 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 18853 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 134 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-7B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GVCH |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1985-03-21 |
Owner
| Owner | Vancouver Hockey Club |
| Address |
, Canada |