Aircraft D-ABGP Data
1
aircraft record found
D-ABGP
2008 Airbus A319-112, c/n 3728
Latest photos of D-ABGP
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A319-112 Search all Airbus A319-112 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 3728 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 150 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-5B6/3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-ABGP |
| Mode S (ICAO24) Code | 3C48F0 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2008-12-04 |
Owner
| Owner | Air Berlin |
| Address |
, Germany |
User contributed data
| Max Take-off Weight | 64000 (by AUMONT on 2010-01-09 05:00:00) |
| Mode S Code | 3C48F0 (by AUMONT on 2010-01-09 05:00:00) |
| Wing Span | 34,10 m (by Air-Micha on 2011-11-15 19:22:28) |
| Overall Length | 33,84 m (by Air-Micha on 2011-11-15 19:20:17) |
| Overall Height | 12,14 m (by Air-Micha on 2011-11-15 19:20:17) |
| Cruise speed | 858 km/h (by Air-Micha on 2011-11-15 19:20:17) |
| Max Range | 3455 mi (by Air-Micha on 2011-11-15 19:18:15) |
| Max Take-off Weight | 70000 (by Air-Micha on 2011-11-15 19:13:56) |