Aircraft D-ABKJ Data
2
aircraft records found
D-ABKJ
2010 Boeing 737-86J, c/n 37749 l/n 3176
Latest photos of D-ABKJ
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-86J Search all Boeing 737-86J |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 37749 |
| Line Number (L/N) | 3176 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 186 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-7B-26/3 |
Aircraft
| Registration Number | D-ABKJ |
| Mode S (ICAO24) Code | 3C496A |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2010-02-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
User contributed data
| Wing Span | 35,80 m (by Air-Micha on 2011-11-15 20:46:18) |
| Overall Length | 39,50 m (by Air-Micha on 2011-11-15 20:46:18) |
| Overall Height | 12,50 m (by Air-Micha on 2011-11-15 20:46:18) |
| Cruise speed | 840 km/h (by Air-Micha on 2011-11-15 20:43:55) |
| Max Range | 3368 mi (by Air-Micha on 2011-11-15 20:43:55) |
| Mode S Code | 3C496A (by Air-Micha on 2011-11-15 20:42:17) |
| Max Take-off Weight | 78245 (by Air-Micha on 2011-11-15 20:42:17) |
D-ABKJ
Wiesbaden
1975 Boeing 727-230, c/n 20918 l/n 1093
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-230 Search all Boeing 727-230 |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 20918 |
| Line Number (L/N) | 1093 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-15 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | D-ABKJ |
| Alternative Code/Name | Wiesbaden |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1975-04-04 |
Owner
| Owner | Lufthansa |
| Address |
, Germany |