Aircraft D-CATY Data
3
aircraft records found
D-CATY
1988 Dornier 228-202K, c/n 8162
Airframe Info
| Manufacturer | Dornier |
| Model | 228-202K Search all Dornier 228-202K |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 8162 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-5-252D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-CATY |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1989-08-10 |
Owner
| Owner | Flexair |
| Address |
, Germany |
D-CATY
1979 Gates Learjet 35A, c/n 211
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 211 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | AiResearch TFE731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-CATY |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | DAL Mobilien-Vermietungs GmbH |
| Address |
Mainz, Germany |
D-CATY
1977 Gates Learjet 35A, c/n 114
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 114 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-CATY |
| Current Status | Crashed on December 14, 1994 |
Owner
| Owner | Air Charter |
| Address |
, Germany |