Aircraft D-CHER Data
3
aircraft records found
D-CHER
1999 Learjet 60, c/n 60-148
Latest photos of D-CHER
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60 Search all Learjet 60 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 60-148 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-CHER |
| Mode S (ICAO24) Code | 3CD2F5 |
| Current Status | active |
| Delivery Date | 2005-00-00 |
Owner
| Owner | Comfort Air |
| Address |
, Germany |
D-CHER
1995 Learjet 60, c/n 60-051
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60 Search all Learjet 60 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 60-051 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-CHER |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Air Executive |
| Address |
, Germany |
D-CHER
1977 Gates Learjet 35A, c/n 119
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 119 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-CHER |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Holstenflug Schutze & Co |
| Address |
Kiel, Germany |