Aircraft D-ENSI Data
3
aircraft records found
D-ENSI
1987 Robin R-3000-180, c/n 128
Airframe Info
| Manufacturer | Robin |
| Model | R-3000-180 Search all Robin R-3000-180 |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 128 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A3A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | D-ENSI |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-02-22 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
D-ENSI
1977 Beech F33A, c/n CE-699
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | CE-699 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-520-BB |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-ENSI |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
D-ENSI
1977 Beech F33A Bonanza, c/n CE-699
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Bonanza Search all Beech F33A Bonanza |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | CE-699 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | CONTINENTAL MOTORS CORP IO-520-BB |
Aircraft
| Registration Number | D-ENSI |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |