Aircraft D-EXNG Data
3
aircraft records found
D-EXNG
2022 Extra EA-330NG, c/n 027
Airframe Info
| Manufacturer | Extra |
| Model | EA-330NG Search all Extra EA-330NG |
| Year built | 2022 |
| Construction Number (C/N) | 027 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-580-B1A |
| Also Registered As |
HB-MGN
registered
|
Aircraft
| Registration Number | D-EXNG |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Extra Aircraft |
| Address |
, Germany |
D-EXNG
2019 Extra EA-300NG, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Extra |
| Model | EA-300NG Search all Extra EA-300NG |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-580-B1A, 315 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-EXNG |
| Current Status | deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
D-EXNG
Extra NG, c/n NG062
Latest photos of D-EXNG
Airframe Info
| Manufacturer | Extra |
| Model | NG Search all Extra NG |
| Construction Number (C/N) | NG062 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron-Lycoming AEIO-580-B1A |
Aircraft
| Registration Number | D-EXNG |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |