Aircraft D-HECH Data
13
aircraft records found
D-HECH
2007 Eurocopter EC-135T-2+, c/n 0549
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135T-2+ Search all Eurocopter EC-135T-2+ |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 0549 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW206B2 |
| Also Registered As |
D-HZSC
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Germany Gmbh , Germany |
D-HECH
2006 Eurocopter EC-135P-2, c/n 0482
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135P-2 Search all Eurocopter EC-135P-2 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 0482 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW206B2 |
| Also Registered As |
9M-WSA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Germany Gmbh , Germany |
D-HECH
2006 Eurocopter EC-135T-2+, c/n 0511
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135T-2+ Search all Eurocopter EC-135T-2+ |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 0511 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arrius 2B2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Germany Gmbh , Germany |
D-HECH
2005 Eurocopter EC-135P-2, c/n 0390
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135P-2 Search all Eurocopter EC-135P-2 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 0390 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW206B2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Germany Gmbh , Germany |
D-HECH
2005 Eurocopter EC-135T-2, c/n 0412
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135T-2 Search all Eurocopter EC-135T-2 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 0412 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
N93LF
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Germany Gmbh , Germany |
D-HECH
2004 Eurocopter EC-135T-2, c/n 0370
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135T-2 Search all Eurocopter EC-135T-2 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 0370 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | ARRIUS 2B2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Gmbh , Germany |
D-HECH
2004 Eurocopter EC-135P-2, c/n 0350
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135P-2 Search all Eurocopter EC-135P-2 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 0350 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW206B2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Germany Gmbh , Germany |
D-HECH
2003 Eurocopter EC-635T-1, c/n 0206
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-635T-1 Search all Eurocopter EC-635T-1 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0206 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arrius 2B2 |
| Also Registered As |
1414
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Germany Gmbh , Germany |
D-HECH
2002 Eurocopter EC-135P-2, c/n 135-0230
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135P-2 Search all Eurocopter EC-135P-2 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 135-0230 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW206B2 |
| Also Registered As |
D-HRPA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Germany Gmbh , Germany |
D-HECH
2000 Eurocopter EC-135T-1, c/n 135-0098
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135T-1 Search all Eurocopter EC-135T-1 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 135-0098 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arrius 2B1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Gmbh , Germany |
D-HECH
1999 Eurocopter EC-135T-1, c/n 135-0076
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135T-1 Search all Eurocopter EC-135T-1 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 135-0076 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arrius 2B1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Gmbh , Germany |
D-HECH
1997 Eurocopter EC-135T-1, c/n 135-0017
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135T-1 Search all Eurocopter EC-135T-1 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 135-0017 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arrius 2B1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Gmbh , Germany |
D-HECH
1996 Eurocopter EC-135P-1, c/n 0008
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-135P-1 Search all Eurocopter EC-135P-1 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 0008 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW206B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-HECH |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Eurocopter Gmbh , Germany |