Aircraft D-IFRT Data
2
aircraft records found
D-IFRT
2009 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A0447
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 525A0447 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A-24 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-IFRT |
| Mode S (ICAO24) Code | 3E2649 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2022-02-00 |
Owner
| Owner | Excellent Air |
| Address |
Memmingerberg, Germany |
D-IFRT
1991 Beech C90A, c/n LJ-1284
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1284 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-IFRT |
| Mode S (ICAO24) Code | 3E2649 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2011-02-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |