Aircraft D-IHVB Data
2
aircraft records found
D-IHVB
1976 Rockwell 690A Turbo Commander, c/n 11328
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690A Turbo Commander Search all Rockwell 690A Turbo Commander |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 11328 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
EC-DXA
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | D-IHVB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
D-IHVB
Beech C90 King Air, c/n LJ-522
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Construction Number (C/N) | LJ-522 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | D-IHVB |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1971-07-07 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |