Aircraft D-IMMM Data
4
aircraft records found
D-IMMM
2008 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A-0400
Latest photos of D-IMMM
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0400 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44 |
Aircraft
| Registration Number | D-IMMM |
| Mode S (ICAO24) Code | 3E383C |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2008-06-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bayreuth, Germany |
D-IMMM
2001 Cessna 525, c/n 525-0460
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525 Search all Cessna 525 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 525-0460 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-1A |
| Also Registered As |
N57EC
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | D-IMMM |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2006-00-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
D-IMMM
1985 Beech B200, c/n BB-1201
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | BB-1201 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-IMMM |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1992-11-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
D-IMMM
1976 Learjet 24D, c/n 24-328
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 24D Search all Learjet 24D |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 24-328 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CJ610 |
| Also Registered As |
D-CMMM
Written off September 15, 2012
|
Aircraft
| Registration Number | D-IMMM |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Deutsche Anlagen Leasing |
| Address |
Frankfurt, Germany |