Aircraft D-IPCC Data
2
aircraft records found
D-IPCC
2012 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A-0487
Latest photos of D-IPCC
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0487 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-IPCC |
| Mode S (ICAO24) Code | 3E3F1A |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2012-02-00 |
Owner
| Owner | MACH Airlines GmbH |
| Address |
, Germany |
D-IPCC
2008 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A-0409
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0409 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2C |
Aircraft
| Registration Number | D-IPCC |
| Mode S (ICAO24) Code | 3E3F1A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2008-08-00 |
Owner
| Owner | MACH Airlines GmbH |
| Address |
, Germany |