Aircraft D-KADG Data
5
aircraft records found
D-KADG
800
1993 Glaser-Dirks DG-800A, c/n 8-2A2
Airframe Info
| Manufacturer | Glaser-Dirks |
| Model | DG-800A Search all Glaser-Dirks DG-800A |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 8-2A2 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 505A |
Aircraft
| Registration Number | D-KADG |
| Alternative Code/Name | 800 |
| Current Status | |
| Delivery Date | 1993-00-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
D-KADG
1991 Glaser-Dirks DG-800A, c/n 8-1A1
Airframe Info
| Manufacturer | Glaser-Dirks |
| Model | DG-800A Search all Glaser-Dirks DG-800A |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 8-1A1 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 505A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-KADG |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1991-11-25 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
D-KADG
1986 Glaser-Dirks DG-400, c/n 4-168
Airframe Info
| Manufacturer | Glaser-Dirks |
| Model | DG-400 Search all Glaser-Dirks DG-400 |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 4-168 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | ROTAX 505 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | D-KADG |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1986-04-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
D-KADG
1982 Glaser-Dirks DG-400, c/n 43
Airframe Info
| Manufacturer | Glaser-Dirks |
| Model | DG-400 Search all Glaser-Dirks DG-400 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 43 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-KADG |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1982-05-12 |
| Registration Cancel Date | 1982-10-08 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |
D-KADG
1970 Sportavia-Putzer SFS-31 Milan, c/n 6605
Airframe Info
| Manufacturer | Sportavia-Putzer |
| Model | SFS-31 Milan Search all Sportavia-Putzer SFS-31 Milan |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 6605 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rectimo 4AR-1200E |
Aircraft
| Registration Number | D-KADG |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1970-00-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |