Aircraft EI-REL Data
3
aircraft records found
EI-REL
2007 ATR 72-212A, c/n 748
Latest photos of EI-REL
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 748 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 72 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F |
| Also Registered As |
F-WWEI
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | EI-REL |
| Mode S (ICAO24) Code | 4CA593 |
| Current Status | active |
| Delivery Date | 2014-05-28 |
Owner
| Owner | Stobart Air |
| Address |
, Ireland |
EI-REL
2007 ATR 72-212A, c/n 748
Latest photos of EI-REL
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 748 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 72 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F |
Aircraft
| Registration Number | EI-REL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2007-05-25 |
Owner
| Owner | Aer Arann |
| Address |
Dublin, Ireland |
EI-REL
St Eithne
2007 ATR 72-212A, c/n 748
Latest photos of EI-REL
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 748 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F |
Aircraft
| Registration Number | EI-REL |
| Alternative Code/Name | St Eithne |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2010-03-28 |
Owner
| Owner | Aer Lingus Regional |
| Address |
Dublin, Ireland |