Aircraft F-BOQY Data
1
aircraft record found
F-BOQY
1968 Reims Cessna F172H, c/n F17200483
Latest photos of F-BOQY
Airframe Info
| Manufacturer | Reims Cessna |
| Model | F172H Search all Reims Cessna F172H |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | F17200483 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-300 |
Aircraft
| Registration Number | F-BOQY |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
User contributed data
| Wing Span | 10 m (by mhn on 2013-05-06 13:32:31) |
| Service ceiling | 4000 m (by mhn on 2013-05-06 13:32:31) |
| Max Range | 1080 km (by mhn on 2013-05-06 13:32:31) |
| Max Fuel Capacity | 148 l (by mhn on 2013-05-06 13:24:51) |
| Empty Weight | 573 kg (by mhn on 2013-05-06 13:24:51) |
| Cruise speed | 210 km/h (by mhn on 2013-05-06 13:24:51) |