Aircraft F-GADL Data
1
aircraft record found
F-GADL
1976 Fournier RF-6B-100, c/n 13
Airframe Info
| Manufacturer | Fournier |
| Model | RF-6B-100 Search all Fournier RF-6B-100 |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 13 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce O 200 A |
Aircraft
| Registration Number | F-GADL |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
User contributed data
| Wing Loading | 60kgs/m2 (by Edmond Guibé on 2011-11-15 22:41:45) |
| Wing Span | 10m 60 (by Edmond Guibé on 2011-11-15 22:36:59) |
| Wing Area | 12m 60 (by Edmond Guibé on 2011-11-15 22:35:59) |
| Gross Weight | 750 kgs (by Edmond Guibe on 2011-11-15 22:32:23) |