Aircraft F-GKIA Data
2
aircraft records found
F-GKIA
1968 Pilatus PC-6/B1-H2 Turbo Porter, c/n 689
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-6/B1-H2 Turbo Porter Search all Pilatus PC-6/B1-H2 Turbo Porter |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 689 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-GKIA |
| Current Status | Converted to B2-H2 in 2011 |
| Delivery Date | 2004-02-06 |
Owner
| Owner | KIAS Airlines S.A.R.L. |
| Address |
, France |
F-GKIA
1968 Pilatus PC-6/B2-H2 Turbo Porter, c/n 689
Latest photos of F-GKIA
Airframe Info
| Manufacturer | Pilatus |
| Model | PC-6/B2-H2 Turbo Porter Search all Pilatus PC-6/B2-H2 Turbo Porter |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 689 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | F-GKIA |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Fly 2 Sky Gmbh |
| Address |
, France |