Aircraft F-PCRT Data
1
aircraft record found
F-PCRT
2010 Jodel DR-1053MV, c/n 772
Latest photos of F-PCRT
Airframe Info
| Manufacturer | Jodel |
| Model | DR-1053MV Search all Jodel DR-1053MV |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 772 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O 235 H2C |
Aircraft
| Registration Number | F-PCRT |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
User contributed data
| Max rate of climb | 1000 ft / minute (by Carrier on 2013-11-21 17:37:53) |
| Max Useful Load | 330 kg (by Carrier on 2013-11-21 17:37:53) |
| Landing Gear Type | Tailwheel (by Carrier on 2013-11-21 17:37:53) |
| Service ceiling | 10 000 ft (by Carrier on 2013-11-21 17:35:20) |
| Gross Weight | 778 kg (by Carrier on 2013-11-21 17:35:20) |
| Empty Weight | 440kg (by Carrier on 2013-11-21 17:35:20) |
| Propeller Type | Légère 2114 (by Carrier on 2013-11-21 17:33:17) |
| Fuel consumed per hour (Gallons) | 22 liters / h (by Carrier on 2013-11-21 17:33:17) |
| Cruise speed | 210 km/h (by Carrier on 2013-11-21 17:33:17) |
| Endurance | 7h30 (by Carrier on 2013-11-21 17:31:21) |
| Max Fuel Capacity | 150 liters (by Carrier on 2013-11-21 17:31:21) |