Aircraft F-WKVH Data
10
aircraft records found
F-WKVH
2017 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1447
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 1447 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WKVH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2017-12-00 |
| Registration Cancel Date | 2018-01-24 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVH
2017 ATR 72-600, c/n 1447
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 Search all ATR 72-600 |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 1447 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WKVH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2018-01-00 |
| Registration Cancel Date | 2018-01-24 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVH
2015 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1273
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 1273 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WKVH |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
F-WKVH
2014 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1184
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 1184 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 66 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WKVH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-10-00 |
| Registration Cancel Date | 2014-12-12 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVH
2013 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1071
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 1071 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WKVH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-03-00 |
| Registration Cancel Date | 2013-03-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVH
2013 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1120
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 1120 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WKVH |
| Current Status | Test registered |
| Delivery Date | 2014-02-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVH
2007 ATR 72-212, c/n 751
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212 Search all ATR 72-212 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 751 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 75 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WKVH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2019-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2019-03-14 |
Owner
| Owner | ATRiam Capital |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVH
2002 ATR 72-212A, c/n 700
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 700 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F/M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WKVH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2019-09-00 |
| Registration Cancel Date | 2020-01-20 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVH
1995 ATR 72-202, c/n 455
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-202 Search all ATR 72-202 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 455 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW124B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WKVH |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WKVH
1993 ATR 72-202, c/n 365
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-202 Search all ATR 72-202 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 365 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WKVH |
| Current Status | Test registered |
| Delivery Date | 2012-11-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |