Aircraft F-WKVJ Data
5
aircraft records found
F-WKVJ
2017 ATR 72-600, c/n 1452
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 Search all ATR 72-600 |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 1452 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WKVJ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2017-12-00 |
| Registration Cancel Date | 2018-00-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVJ
2016 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1364
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 1364 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WKVJ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2016-11-00 |
| Registration Cancel Date | 2016-12-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVJ
2014 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1137
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 1137 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WKVJ |
| Current Status | Test registered |
| Delivery Date | 2014-03-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVJ
2013 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1085
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 1085 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WKVJ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-06-00 |
| Registration Cancel Date | 2013-06-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WKVJ
1992 ATR 72-202, c/n 341
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-202 Search all ATR 72-202 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 341 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WKVJ |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
ATR Toulouse-Blagnac, 31707 France |