Aircraft F-WNUE Data
5
aircraft records found
F-WNUE
2023 ATR 72-600, c/n 1673
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 Search all ATR 72-600 |
| Year built | 2023 |
| Construction Number (C/N) | 1673 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 78 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WNUE |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2023-10-00 |
| Registration Cancel Date | 2023-10-13 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WNUE
2013 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1076
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 1076 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 72 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WNUE |
| Current Status | Test registered |
| Delivery Date | 2016-10-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WNUE
2012 ATR 72-212A, c/n 1029
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 1029 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 68 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WNUE |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-02-00 |
| Registration Cancel Date | 2015-04-11 |
Owner
| Owner | Abric Leasing |
| Address |
, France |
F-WNUE
1998 ATR 72-212A, c/n 565
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 565 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F/M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WNUE |
| Current Status | Test-registered |
| Delivery Date | 2012-10-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WNUE
1991 ATR 72-202, c/n 215
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-202 Search all ATR 72-202 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 215 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WNUE |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |