Aircraft F-WNUG Data
5
aircraft records found
F-WNUG
2017 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1219
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 1219 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WNUG |
| Current Status | Test registration |
| Delivery Date | 2018-12-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WNUG
2016 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1371
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 1371 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WNUG |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2017-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2017-02-10 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WNUG
2012 ATR 72-500, c/n 1037
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-500 Search all ATR 72-500 |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 1037 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 68 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Withney Canada PW127M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WNUG |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-04-00 |
| Registration Cancel Date | 2015-06-12 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WNUG
2009 ATR 72-212A, c/n 876
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 876 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F/M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WNUG |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WNUG
1990 ATR 42-320, c/n 203
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-320 Search all ATR 42-320 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 203 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 50 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW121 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WNUG |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |