Aircraft F-WWKL Data
17
aircraft records found
F-WWKL
2014 Airbus A330-243F, c/n 1550
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243F Search all Airbus A330-243F |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 1550 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Test registered |
| Delivery Date | 2014-00-00 |
Owner
| Owner | EADS Group |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKL
2013 Airbus A330-343X, c/n 1467
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343X Search all Airbus A330-343X |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 1467 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2013-11-27 |
Owner
| Owner | EADS Group |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKL
2013 Airbus A330-343X, c/n 1397
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343X Search all Airbus A330-343X |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 1397 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Trent 772C-60 |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2013-03-28 |
Owner
| Owner | Airbus SAS |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKL
2012 Airbus A330-243F, c/n 1320
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243F Search all Airbus A330-243F |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 1320 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Test Registered |
| Delivery Date | 2012-00-00 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKL
2011 Airbus A330-243, c/n 1288
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 1288 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 222 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2011-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2012-02-23 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKL
2010 Airbus A330-343X, c/n 1097
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343X Search all Airbus A330-343X |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 1097 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 388 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKL
2010 Airbus A330-243, c/n 1191
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 1191 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 222 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKL
2010 Airbus A330-343X, c/n 1141
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343X Search all Airbus A330-343X |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 1141 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 271 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
HZ-AQD
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKL
2009 Airbus A330-323X, c/n 1001
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-323X Search all Airbus A330-323X |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 1001 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 290 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW4168A |
| Also Registered As |
HL7792
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Mode S (ICAO24) Code | 38029A |
| Current Status |
Owner
| Owner | Airbus Industrie |
| Address |
, France |
User contributed data
| Mode S Code | 38029A (by AUMONT on 2009-10-02 04:00:00) |
F-WWKL
2009 Airbus A330-243, c/n 1049
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 1049 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 295 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
A4O-DC
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Test registered to manufacture |
Owner
| Owner | |
| Address |
Airbus Industrie Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWKL
2008 Airbus A330-202, c/n 940
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-202 Search all Airbus A330-202 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 940 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 303 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80E1A4 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKL
2007 Airbus A330-202, c/n 831
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-202 Search all Airbus A330-202 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 831 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80E1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Airbus Industrie Blagnac Cedex, 31707 France |
F-WWKL
2006 Airbus A330-223, c/n 778
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-223 Search all Airbus A330-223 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 778 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 243 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW4168A |
| Also Registered As |
N860NW
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKL
2002 Airbus A330-243, c/n 461
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 461 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Airbus Industrie |
| Address |
, France |
F-WWKL
2001 Airbus A330-243, c/n 398
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 398 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 218 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2001-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2001-04-27 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKL
1999 Airbus A330-243, c/n 286
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 286 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 231 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Test registration. De-register |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKL
1995 Airbus A330-342, c/n 111
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-342 Search all Airbus A330-342 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 111 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKL |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 1995-09-05 |
Owner
| Owner | Airbus Industrie |
| Address |
Toulouse-Blagnac, 31707 France |