Aircraft F-WWKZ Data
18
aircraft records found
F-WWKZ
2015 Airbus A330-202, c/n 1649
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-202 Search all Airbus A330-202 |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 1649 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 252 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80E1A4 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2015-08-30 |
Owner
| Owner | EADS Group |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKZ
2015 Airbus A330-243, c/n 1586
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 1586 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2014-11-05 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S. |
| Address |
Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWKZ
2013 Airbus A330-243, c/n 1469
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 1469 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 294 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2013-11-20 |
Owner
| Owner | EADS Group |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKZ
2013 Airbus A330-343X, c/n 1401
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343X Search all Airbus A330-343X |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 1401 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2013-04-10 |
Owner
| Owner | Airbus SAS |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKZ
2011 Airbus A330-343X, c/n 1228
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343X Search all Airbus A330-343X |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 1228 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Test Registered |
| Delivery Date | 2011-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2011-05-17 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKZ
2011 Airbus A330-323X, c/n 1265
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-323X Search all Airbus A330-323X |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 1265 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW4168A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Test Registered |
| Delivery Date | 2011-00-00 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKZ
2010 Airbus A330-343X, c/n 1108
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343X Search all Airbus A330-343X |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 1108 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 298 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
HZ-AQA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKZ
2010 Airbus A330-343X, c/n 1170
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343X Search all Airbus A330-343X |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 1170 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 279 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKZ
2010 Airbus A330-203/MRTT, c/n 1036
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-203/MRTT Search all Airbus A330-203/MRTT |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 1036 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80E1A3 |
| Also Registered As |
A39-004
On active service as KC-30A
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKZ
2009 Airbus A330-243, c/n 1073
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 1073 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
N973AV
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKZ
2007 Airbus A330-202, c/n 849
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-202 Search all Airbus A330-202 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 849 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 272 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80E1A4B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKZ
2007 Airbus A330-203, c/n 834
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-203 Search all Airbus A330-203 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 834 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 251 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80E1A3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWKZ
2006 Airbus A330-202, c/n 752
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-202 Search all Airbus A330-202 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 752 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 307 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80E1A4 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Manufacturer's regisration |
Owner
| Owner | Airbus Industrie |
| Address |
, France |
F-WWKZ
2005 Airbus A330-343, c/n 673
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343 Search all Airbus A330-343 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 673 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2005-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2005-06-17 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKZ
2004 Airbus A330-202, c/n 612
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-202 Search all Airbus A330-202 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 612 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 305 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80E1A4B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2004-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2004-09-03 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKZ
2003 Airbus A330-243, c/n 527
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 527 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 253 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2003-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2003-04-30 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWKZ
2000 Airbus A330-323, c/n 337
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-323 Search all Airbus A330-323 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 337 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 266 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW4168A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Airbus Industrie Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWKZ
1999 Airbus A330-223, c/n 240
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-223 Search all Airbus A330-223 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 240 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PW4168A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWKZ |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Airbus Industrie Toulouse-Blagnac, 31707 France |