Aircraft F-WWLB Data
15
aircraft records found
F-WWLB
2018 ATR 42-600, c/n 1402
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-600 Search all ATR 42-600 |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | 1402 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWLB
2015 ATR 42-600, c/n 1017
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-600 Search all ATR 42-600 |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 1017 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | Stored |
| Delivery Date | 2015-00-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWLB
2011 ATR 42-500, c/n 823
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 823 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW127M |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
2003 ATR 42-500, c/n 621
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 621 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 50 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
2002 ATR 42-500, c/n 617
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 617 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127E |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
1999 ATR 72-212A, c/n 628
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 628 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
1998 ATR 72-212A, c/n 543
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 543 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F/M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
1997 ATR 42-500, c/n 542
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 542 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
1997 ATR 42-500, c/n 549
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 549 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 40 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW127E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
1997 ATR 72-212A, c/n 525
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 525 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW127F/M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
1996 ATR 42-500, c/n 510
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 510 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 50 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
1995 ATR 72-212, c/n 453
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212 Search all ATR 72-212 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 453 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 76 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
1992 ATR 72-202, c/n 303
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-202 Search all ATR 72-202 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 303 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW124B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
1992 ATR 42-320, c/n 337
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-320 Search all ATR 42-320 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 337 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 50 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW121 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLB
1991 ATR 72-201, c/n 276
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-201 Search all ATR 72-201 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 276 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 68 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |